Władysław Reymont – Chłopi – Charakterystyka Jagny

Jagna, bohaterka powieści Władysława Reymonta Chłopi to dziewiętnastoletnia dziewczyna, najbogatsza i najpiękniejsza panna we wsi. Posiadała artystyczną duszę, była wrażliwa na kolory, muzykę, obdarzona zdolnościami plastycznymi. Najpiękniej we wsi zdobiła chatę, wykonywała piękne wycinanki i kraszanki. 

Matka, stara Dominikowa faworyzowała córkę, oszczędzała, traktowała inaczej niż pozostałe dzieci. Dlatego Jagna nie przywykła do roboty, wszystkie ciężkie prace gospodarskie, nawet te typowo kobiece, wykonywali jej bracia, Szymek i Jędrek. 

Jagna spodobała się trzykrotnie od niej starszemu Maciejowi Borynie, kochał się w niej także jego syn, Antek. Dominikowa, dla której najważniejszym celem w życiu było znalezienie córce bogatego męża zdecydowała o tym, że Jagna poślubi starego Borynę, wymuszając na nim hojny zapis na rzecz córki- 6 morgów ziemi. Jagna posłuszna matce nie próbowała protestować, robiła to, co jej kazano. Przez małżeństwo z najbogatszym gospodarzem umocniła swoją pozycję w Lipcach, przynajmniej dopóki on żył. 

Piękna dziewczyna, żyjąca w świecie marzeń, budziła powszechne uwielbienie mężczyzn, a niechęć kobiet. Nieustannie wywoływala konflikty na wsi. Traktowana była jak ktoś obcy, kobiety zazdrościły jej urody, widziały w niej wroga, który może na przykład odbić im męża. Z kolei ona, przymuszona przez pazerną matkę do ślubu, nie uważała się za szczęśliwą. Jej życie ze starzejącym sie mężem układało się źle. Dlatego łatwo ulegała namiętnościom, nie panowała nad swoją cielesnością, stąd liczne jej romanse między innymi z Antkiem, z wójtem czy z młodym księdzem Jasiem.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.