Wizyta starszej pani – Moralność mieszkańców Güllen – Friedrich Dürrenmatt

Teraz, po 45 latach powróciła, by wyrządzona jej krzywda została naprawiona. Dokładnie wiedziała, że mieszkańcy miasteczka są bardzo interesowni. Była trochę wzruszona ich niespodziewaną radością z powodu jej odwiedzin oraz przemówieniem burmistrza na jej cześć. Zburzyła jednak mit o sobie, sprostowała, że była nieco innym dzieckiem niż przedstawił to burmistrz. Mieszkańcy zgotowali jej naprawdę huczne powitanie, lecz to co zaproponowała im Klara, zaszokowało ich. Obiecała bowiem im miliard za kupienie sprawiedliwości, za życie Illa. Początkowo gülleńczycy myśleli, że to tylko żart. Burmistrz był nawet oburzony, odpowiedział w imieniu mieszkańców: Wolimy klepać biedę niż splamić się krwią. Klara dokładnie wiedziała, że jej warunek zostanie spełniony, dlatego całkiem spokojnie powiedziała, że gotowa jest czekać. Szansa odmiany losu jest zbyt kusząca.

Pomimo, że mieszkańcy Güllen do tej pory szanowali Illa, chcieli przecież by kandydował na burmistrza, teraz zaczęli wolno od niego się odwracać, jego życie stało się dla nich bezwartościowe, choć oczywiście nie łatwo było się im do tego przyznać. Nieustannie zaczęli się zadłużać, ciągle myśleli o zrealizowaniu propozycji Klary. W końcu z burmistrzem na czele przyznali oskarżenie Klary za zasadne. Ulegli presji pieniądza, znaleźli dla siebie usprawiedliwienie, zaczęli wierzyć, że zabijając Illa postąpią moralnie, skoro ukarzą dawną krzywdę.

Zamiar zabicia Illa dla pieniędzy od Klary udaje się, dzięki decyzji podjętej przez ogół społeczeństwa. Mężczyzna umiera na atak serca. Dramat Friedricha Dürrenmatta ukazuje przerażającą postawę mieszkańców miasteczka. Choć postępowanie Illa w stosunku do Klary zasługuje na potępienie, jednak to co uczynili gülleńczycy przeczy wszelkim zasadom moralnym.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *