Trans-Atlantyk – Streszczenie – Witold Gombrowicz

Pewnego dnia Gombrowicz poznaje portugalskiego milionera, homoseksualistę Gonzala. Łączy ich wyłącznie przyjaźń, jak przyznaje Gonzalo, interesują go tylko młodzi mężczyźni. Dzięki pisarzowi Gonzalo zawiera znajomość z dwoma Polakami, ojcem i synem, Tomaszem i Ignacym Kobrzyckimi. Gonzalo za wszelką cenę chce się zbliżyć do Ignacego, zabiega o jego względy. Gdy Gombrowicz ostrzega majora Kobrzyckiego o zamiarach homoseksualisty wobec jego syna, ten wpada w złość. Zabrania Gonzalowi zbliżania się do Ignacego. Wściekły Gonzalo rozbija kubek na głowie majora. W tej sytuacji pokrzywdzony Polak za pośrednictwem pisarza wyzywa Portugalczyka na pojedynek.

Przedstawiciele polskiej ambasady planują zorganizowanie pojedynku między Gonzalem a majorem Kobrzyckim. Minister uważa, że rywalizacja jest ogromną szansą by pokazać bohaterstwo Polaków, trzeba jego zdaniem na cztery strony świata go roztrąbić ku większej sławie imienia naszego. Ewentualne zwycięstwo majora Kobrzyckiego, ma być wykorzystane w celach propagandowych. Kobrzycki zostanie uhonorowany wystawnym obiadem w ambasadzie, na który zostaną zaproszeni także cudzoziemcy. Ma to być niezwykle ważne wydarzenie.

Jednak pojedynek majora Kobrzyckiego i Gonzala zostaje niespodziewanie przerwany, gdyż Portugalczyk spieszy na pomoc Ignacemu, którego zaatakowały psy. Kobrzycki jest wdzięczny przeciwnikom i w ten sposób konflikt między nimi zostaje zażegnany. Wszyscy udają się do posiadłości Gonzala i tam spędzają kilka dni. Gombrowicz wyznaje Kobrzyckiemu, że pojedynek został sfingowany, strzelano wyłącznie prochem, bez kul. Tomasz wpada we wściekłość, czuje się znieważony. Dla niego to jest sprawa honoru, mówi, że zabije własnego syna. Gonzalo ma nadzieję, że to syn zabije ojca i wtedy będzie mógł spokojnie romansować z Ignacym.

Powieść kończy się absurdalną sceną. Syn przeskakuje nad ojcem, ten upada na podłogę, lecz nikt na to nie zwraca uwagi. Cały dom huczy od śpiewu i śmiechu.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *