Ferdydurke – Trzy środowiska społeczne – Witold Gombrowicz

Bohater powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke Józio rozprawia się z formą w trzech środowiskach: szkole, nowoczesnej rodzinie Młodziaków i środowisku ziemiańskim na wsi.

Szkoła, do której trafia Józio za sprawą profesora Pimki jest instytucją przestarzałą, ostoją nudy i głupoty, niszczącą indywidualność uczniów. Wprawdzie dyrektor Piórkowski oświadcza, że szkoła dysponuje ciałem pedagogicznym najlepszym w stolicy. Lecz jak starannie są dobrani nauczyciele, potwierdza lekcja języka polskiego, którą ze zdumieniem obserwuje Józio. Zachowanie profesora Bladaczki jest niezwykle absurdalne. Narzuca uczniom własny punkt widzenia, wbija w głowy swych wychowanków prawdę, że Słowacki wielkim poetą był, lecz nie jest w stanie pokazać piękna tej poezji i nią zainteresować.

Strony: 1 2 3