Ferdydurke – Groteskowy obraz rzeczywistości – Witold Gombrowicz

Zdarzenia i postacie w powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke są w dużej mierze absurdalne i przejaskrawione i składają się na groteskowy obraz rzeczywistości. W większości są nielogiczne i nieprawdopodobne, przypominają bardziej sen niż jawę.

Groteska w powieści służy uwydatnieniu głównej myśli pisarza: szkoła jest instytucją nudy i głupoty, niszczy osobowość uczniów, nie uczy samodzielnego myślenia, nie rozwija, wręcz demotywuje do nauki. Bohaterowie powieści są uosobieniem pewnych postaw i zachowań, wyeksponowanych, wyolbrzymionych w nich dla spotęgowania wrażenia. Między innymi Gombrowicz szydzi z tępoty i nieudolności typowego belfra – Bladaczki, z nowoczesności pensjonarki i jej matki, oraz konserwatyzmu rodziny szlacheckiej. Ich zachowanie jest przesadne i karykaturalne. Stanowią w powieści źródło komizmu.

Strony: 1 2