William Szekspir – Romeo i Julia – Streszczenie

Akcja tragedii Williama Szekspira Romeo i Julia rozgrywa się pod koniec XVI wieku w Weronie.

Właśnie tam mieszkają dwa zwaśnione rody – Montekich i Kapuletich, które od lat prowadzą walkę na śmierć i życie. Ojciec Romea, prosi kuzyna Benwolia, aby poznał przyczynę smutku jego syna. Romeo wyznaje mu, że kocha Rozalinę, ale ona nie odwzajemnia jego uczucia. Przyjaciel radzi mu, by znalazł sobie inny obiekt zainteresowań.

Tymczasem w domu Kapuletich trwają ostatnie przygotowania do balu, na które ma przybyć hrabia Parys, który stara się o rękę 14-letniej Julii Kapuleti. Na bal wybiera się Romeo z przyjaciółmi pod osłoną masek.

Po raz pierwszy Romeo ujrzał Julię i stwierdził, że się w niej zakochał: Kochałem dotąd? Nie, serce się myli! Miłość poznało dopiero w tej chwili. Krótko rozmawiają ze sobą i między nimi rodzi się głębokie uczucie, zakochuj się w sobie.

Po balu Romeo zjawia się w ogrodzie Kapuletich i zakochani wyznają sobie miłość. Julia rozmawia z nim stojąc na balkonie. Ale na przeszkodzie ku ich szczęściu stoi spór między rodami. Młodzi planują potajemnie ślub i zabiegają o pomoc franciszkanina ojca Laurentego, który przypieczętowuje ich związek w jego celu. Wierzy, że nastanie koniec waśni między skłóconymi rodami.

W ulicznej zwadzie Romeo w odwecie za śmierć swego przyjaciela Merkucja zabija Tybalta, krewnego Julii. Benwolio zmusza Romea do ucieczki i opowiada księciu o przebiegu walki. Ten skazuje Romea na wygnanie z Werony. Chłopak zagrożony rozstaniem z ukochaną, próbuje popełnić samobójstwo, lecz pociesza go ojciec Laurenty. Z namowy franciszkanina nocą zakrada się do pokoju Julii, po czym wyjeżdża do Mantui.

Rodzice Julii, którzy byli nieświadomi zobowiązań małżeńskich córki, nakłaniają ją do szybkiego poślubienia Parysa. Julia szuka pomocy u ojca Laurentego, który proponuje jej wypić środek nasenny, po czym zapadnie w sen, będzie sprawiała wrażenie martwej. Julia wypija płyn przed snem, kładąc na stole sztylet na wypadek, gdyby środek nie zadziałał. Lecz Romeo myśli, że Julia nie żyje, gdyż na czas nie otrzymał listu od ojca Laurentego z wiadomością, że była to tylko śmierć pozorna. Romeo wraca do Werony i zabija Parysa czuwającego przy Julii, a następnie sam wypija truciznę. Kładzie się obok Julii i umiera. Julia budzi się z letargu, widząc martwego Romea, przebija się sztyletem.

Ojciec Laurenty opowiada przybyłym na cmentarz rodzicom Romea i Julii przebieg wydarzeń. Dopiero teraz dowiadują się o miłości swoich dzieci. Skłóceni rodzice godzą się nad zwłokami swoich potomków.