William Szekspir – Romeo i Julia – napisz list od ojca Laurentego do Romea, w którym wyjaśnisz podstęp zakonnika

Werona, 15.05.1580 r.

Drogi Romeo!

Na początku mojego listu chciałabym Cię serdecznie pozdrowić i zapytać o pobyt w Mantui. U nas wszystko w porządku. Julia jest zdrowa, jednakże nadal nie może pogodzić się z Waszą rozłąką. Rozumiem, że Twoje serce także przepełnione jest bólem i smutkiem. Niestety, teraz też niosę Ci złe wieści. Otóż ojciec Julii postanowił wydać ją za młodego Parysa, a ślub zaplanował już na przyszły czwartek. Za pewne wydaje Ci się teraz, iż jest to sytuacja bez wyjścia. Jednakże razem z panienką przygotowaliśmy pewien plan, który ma nie tylko nie dopuścić do zawarcia małżeństwa, ale także połączyć Wasze serca już na zawsze…

Dzisiejszego wieczoru przybyła do mnie zrozpaczona decyzją ojca Julia z prośbą o pomoc w tej okropnej sytuacji. Dziewczyna błagała mnie o radę, gdyż w przeciwnym razie, przed mymi oczyma odebrałaby sobie życie. Nie miałem więc wyjścia i na myśl przyszedł mi pewien pomysł, aby użyć wywaru, który usypia każdego na czas czterdziestu dwóch godzin, podczas gdy ciało takiego człowieka wygląda wówczas na zmarłe. Bez wahania wręczyłem go Julii i zaleciłem zażyć tej nocy. Zaś jutro, w dniu wyznaczonej daty ślubu, każdy będzie pewien śmierci dziewczyny i zostanie ona złożona w grobowcu. Ty zaś przybędziesz drugiego dnia wieczorem i gdy ta zbudzi się ze snu, razem uciekniecie z Werony, tam gdzie już nikt Was nie znajdzie. Zaś rodzina będzie pewna, iż zwłoki zostały skradzione.

Sądzę, że jeżeli mój plan się powiedzie, już za parę dni zostaniecie razem na zawsze. Dlatego nie zwlekaj i ruszaj w drogę Romeo. Miej baczność na strażników i gdy tylko dotrzesz do Werony, przybądź natychmiast do mojej celi. Uważaj na siebie chłopcze!

Ojciec Laurenty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *