Makbet – Makbet jako bohater tragiczny – William Szekspir

Bohaterem dramatu Williama Szekspira Makbet jest szkocki rycerz, który w sposób przestępczy zdobywa władzę. Ze szlachetnego i prawego żołnierza i żołnierza zmienia się w zbrodniarza.

Na początku poznajemy Makbeta jako człowieka uczciwego, kochającego męża, dzielnego i oddanego królowi wojownika. Jako wódz wojsk szkockich wyróżniał się odwagą i poświęceniem w czasie bitwy. Pokonał buntowników zagrażających władzy króla Dunkana, może być wzorem dla innych.

Bohater zmienia się bardzo, gdy po zwycięskiej bitwie z wojskami norweskimi wraz z przyjacielem na wrzosowiskach spotykają trzy czarownice, które przepowiadają im przyszłość – Makbetowi władzę i tron, zaś Banko miał zostać ojcem królów. O ile Banko do owego proroctwa podchodzi z dystansem, to na Makbecie usłyszane słowa o swojej przyszłości wywarły szczególne wrażenie, zwłaszcza, że w niedługim czasie dotarła do niego wieść, że król Dunkan w uznaniu za jego zasługi mianował go tanem Glamis i tanem Kawdoru.

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/makad/domains/wypracowanie.edu.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 890