Stefan Żeromski – Siłaczka – Charakterystyka Stasi Bozowskiej

Stanisława Bozowska to główna i tytułowa bohaterka noweli Stefana Żeromskiego Siłaczka.

Stasia  była siedmnastoletnią dziewczyną. Ubierała się bardzo skromnie, prawie wcale nie zwracała uwagi na swój wygląd. Czas swój poświęcała przede wszystkim nauce.

Uczyła się pilnie i wytrwale, ponieważ chciała studiować za granicą. Marzenia jej się jednak nie spełniły, ponieważ nie miała pieniędzy. Najważniejszym celem jej życia była pomoc ubogim, przekazanie im zdobytej w szkole wiedzy. Po ukończeniu szkoły w Warszawie wyjechała na wieś, aby pracować jako nauczycielka wiejskich dzieci.

Bozowska to dziewczyna bardzo poważna jak na swój wiek. Nie interesowała się mężczyznami, nie potrafiła odwzajemnić uczuć. Będąc na spotkaniu towarzyskim, wolała rozmawiać, dyskutować. Lubiła samotność i spokój. Każdą wolną chwilę poświęcała nauce i to sprawiało jej ogromną radość.

Stasia Bozowska była dziewczyną o silnym charakterze. Uparcie i odważnie dążyła do postawionego sobie zadania, czyli pomoc najuboższym. Wierzyła, że jej się to uda, że pokona wszystkie trudności. Rozumiała położenie chłopów i ceniła wartość pracy wśród nich. Potrafiła rozbudzić w nich chęć do nauki. Starała się usilnie otworzyć im okno na świat.

Tytułowa Siłaczka to właśnie Stasia Bozowska. Autor tak nazwał swą bohaterkę, ponieważ jej krótkie życie było nieustannym dawaniem z siebie wszystkich sił, dla zrealizowania postawionego celu. Sukces osiągnęła dzięki ciężkiej, niestrudzonej pracy.