Polski, Matematyk, Angielski, Niemiecki

Stefan Żeromski – Przedwiośnie – Przedwiośnie jako powieść polityczna i społeczna

Powieść polityczna to powieść częściowo powiązana ze społeczną. Przedstawia życie polityczne w danym miejscu i czasie, a także ukazuje przeszłość historyczną. Jej zadaniem jest nie tylko przedstawić ważne wydarzenia polityczne, ale także stanowić ich gwarancję.

Stefan Żeromski był pisarzem szczególnie wrażliwym na wszelkie przejawy krzywdy i niesprawiedliwości społecznej. Zaniepokojony sytuacją społeczno – polityczną po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., nieporadnością zmieniających się rządów, chciał jak najszybciej przedstawić najważniejsze problemy związane z tworzeniem się nowego państwa polskiego, które przywrócą jej stabilność polityczną, gospodarczą i społeczną.

Stefan Żeromski w Przedwiośniu przedstawił trzy możliwości odbudowy polskości.


Jedna z nich to rewolucja naukowo – techniczna, której symbolem były szklane domy z opowieści Seweryna Baryki. Druga propozycja to z kolei rewolucja komunistyczna, która nie była dobrym sposobem reformowania, gdyż niosła za sobą duże ryzyko walki, zniszczeń i śmierci. Przykładem jest rewolucja w Baku, którą w młodości przeżył główny bohater, Cezary Baryka. Trzecią możliwością jest program głoszony przez Szymona Gajowca, powolne reformy.

Autor powieści na przykładzie tych trzech propozycji odbudowy Polski, ukazuje jakie one mogą przynieść korzyści i straty. Rozważa nad sytuacją kraju po latach. Baryka, główny bohater utworu, którego Żeromski uczynił reprezentantem całego ówczesnego młodego pokolenia, krytycznie się odniósł do tych trzech koncepcji, ciągle szukają złotego środka, właściwej drogi. Najbliższa mu była reforma społeczna propagowana przez Gajowca, jednak nie poparł jej do końca, bo jest zbyt długa, a Polska nie ma czasu. Jednocześnie był przeciwny rewolucji komunistycznej, którą głosił Antoni Lulek.

Uważam, że ta powieść zasługuje w pełni na określenie jej polityczną i społeczną. Przedstawia państwo, jego społeczeństwo i politykę rządu, a także wybiega w przyszłość. Stefan Żeromski w swym utworze stał się Wieszczem Narodowym, który pokierował umysłami zdezorientowanego narodu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze