Przedwiośnie – Obraz rewolucji – Stefan Żeromski

Piekło rewolucji w Rosji w 1917 roku przedstawił Stefan Żeromski na przykładzie miasta Baku. Początkowo młody Cezary Baryka wita wydarzenie rewolucyjne z wielkim entuzjazmem. Przestaje uczęszczać do szkoły po celowym znieważeniu dyrektora. Głęboko wierzy w nowe hasła, uczęszcza na uliczne zgromadzenia, na których wiesza się kukły carów i dostojników państwowych.

W Przedwiośniu Stefan Żeromski ukazuje obrazy mordów, głodu, nędzy i rozbojów. Mimo to, Cezary przez długi czas nie jest w stanie określić swej tożsamości narodowej. Porywa go wir wydarzeń, jest nadal zafascynowany ideologią bolszewicką.

Matka z narażeniem życia ukrywała część rodzinnego skarbu, przewidując, że syn, zgodnie z nakazem o konfiskacie przeciwnikom rewolucji drogocennych rzeczy, zechce do oddać władzom. Jako zwolennik rewolucji wydał domową kryjówkę z oszczędnościami, potem chodził głodny i zaniedbany. Matka była przeciwna rewolucji, która jej zdaniem jest zwykłą grabieżą i odwetem, niesie jedynie krzywdę i śmierć.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/makad/domains/wypracowanie.edu.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 890

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>