Stanisław Wyspiański – Wesele – Obraz chłopów. Wieś polska w okresie Młodej Polski na podstawie Wesela

Stanisław Wyspiański w dramacie Wesele mniej krytycznie potraktował ocenę chłopów, niż inteligencji. Chłopi są świadomi przynależności do polskości, pragną niepodległości i chcą o nią walczyć, a w inteligencji widzą przywódców. 

Mieszkańcy wsi mają poczucie własnej wartości, są ciekawi świata, interesują się polityką, czytają gazety, są dumni ze swego pochodzenia. W nich drzemie ogromna siła i potęga. Czepiec porównuje siebie do kosyniera Kościuszki- Bartosza Głowackiego. Jednak są niedojrzali politycznie, gdyż liczą przede wszystkim na własne korzyści- wolność wsi polskich. Według Stanisława Wyspiańskiego, sprawa własnego dobrobytu i osobistych zysków ważniejsza była dla chłopa niż problemy narodu i kraju. Jasiek, przedstawiciel chłopski marząc o pawich piórach i pańskim dworze gubi złoty róg, zaprzepaszczając tym samym szansę wspólnej walki. 
 
Wyspiański obiektywnie ocenia chłopów, wskazuje ich zalety, jak i wady, do których najczęściej należą: kłótliwość, skłonność do pijaństwa i bijatyki, próżność, porywczość. Są ważną i liczącą się warstwą społeczną, której świadomość się dopiero budzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.