Garden party – Interpretacja – Stanisław Barańczak

Wiersz Stanisława Barańczaka Garden party mówi o tym, jak Polska i Polacy są postrzegani w Stanach Zjednoczonych, jakie wyobrażenia Amerykanie mają o naszym kraju.

Stanisław Barańczak to jeden z najwybitniejszych poetów tzw. Nowej Fali, którzy tworzyli w myśl zasady mówić wprost. Jego twórczość dotyczyła głównie PRL-owskiej rzeczywistości, był opozycjonistą. Przed wybuchem stanu wojennego wyjechał do USA. Wiersz Garden party został napisany na emigracji.

Na początku wiersza poeta umieścił cytat pochodzący z utworu Norwida: Pomarańcza, jak widzę, z Malty – wyśmienita! Chciał w ten sposób zwrócić uwagę czytelnika na zbytnie przywiązanie Polaków do wszystkiego, co pochodzi z zagranicy. Nie trzeba koniecznie spróbować owoców, wystarczy informacja skąd pochodzi, by wiedzieć, że będą smaczne, wyśmienite.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>