Polski, Matematyk, Angielski, Niemiecki

Stanisław Barańczak – Garden party – Interpretacja i analiza

Wiersz Stanisława Barańczaka Garden party mówi o tym, jak Polska i Polacy są postrzegani w Stanach Zjednoczonych, jakie wyobrażenia Amerykanie mają o naszym kraju.


Stanisław Barańczak to jeden z najwybitniejszych poetów tzw. Nowej Fali, którzy tworzyli w myśl zasady mówić wprost. Jego twórczość dotyczyła głównie PRL-owskiej rzeczywistości, był opozycjonistą. Przed wybuchem stanu wojennego wyjechał do USA. Wiersz Garden party został napisany na emigracji.

Na początku wiersza poeta umieścił cytat pochodzący z utworu Norwida: Pomarańcza, jak widzę, z Malty – wyśmienita! Chciał w ten sposób zwrócić uwagę czytelnika na zbytnie przywiązanie Polaków do wszystkiego, co pochodzi z zagranicy. Nie trzeba koniecznie spróbować owoców, wystarczy informacja skąd pochodzi, by wiedzieć, że będą smaczne, wyśmienite.

Przybywający do USA poeta rozmawia z miejscową ludnością na temat Polski. Jak wynika z rozmowy ich wiedza o naszym kraju jest bardzo ograniczona. Słyszeli jedynie w telewizji o politycznych demonstracjach w Polsce, o cenzurze, lecz nawet nie pamiętają nazwiska osoby wówczas bardzo znanej w naszym kraju: Co porabia Wa… ten z wąsami (…)? – pytają. Jeden z uczestników przyjęcia przyznaje, że zna Polskę, widział dwa filmy z Papieżem.

Polacy postrzegani jako ludzie konserwatywni, zacofani, biedni, których trzeba szybko posadzić do stołu i nakarmić. Barańczak uważa, że sami powinniśmy starać się zmienić stereotyp panujący za granicą o nas i naszym kraju. Dbać o pozytywny obraz Polski za granicą. Nie naśladować wszystkiego, co cudze.

Budowa: wiersz ciągły, brak podziału na strofy. Rymy żeńskie, niedokładne.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze