Polski, Matematyk, Angielski, Niemiecki

Stanisław Barańczak – Daję ci słowo, że nie ma mowy – Interpretacja i analiza

Wiersz Stanisława Barańczaka Daję ci słowo, że nie ma mowy ma charakter refleksyjny. Skłania do zastanowienia się, jakie znaczenie mają dla nas słowa, które wypowiadamy, i czy w ogóle zastanawiamy się nad ich sensem.


Poeta w swoim wierszu stara się odnieść do ówczesnego systemu społecznego. W utworze ujawnia się jego nieufność i sprzeciw na polityczną rzeczywistość – zniewolenie społeczeństwa. Słowa, które wypowiadali rządzący były mało znaczące, bez wartości, puste, rzucane jakby na wiatr: nie ma mowy o takich słowach, że dać słowo znaczy dać gardło za coś, skoro przeczyły ich czynom.

Podmiot liryczny wypowiada się w 1 os. l. poj. Nastrój wiersza jest pełen powagi. W utworze odnajdujemy wiele związków frazeologicznych: dać z góry za wygraną, nie dawać wiary, nie mieć do kogo otworzyć usta.

Budowa: brak podziału na strofy, wiersz ma budowę ciągłą. Wiersz biały, bezrymowy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze