Sofokles – Król Edyp – Rola przeznaczenia w życiu Edypa

Przeznaczenie miało ogromny wpływ na życie tytułowego bohatera dramatu Sofoklesa Król Edyp. Los Edypa został z góry naznaczony przez bogów, bez jego wiedzy, którzy gniewali się na ród Labdakidów. Kara spadła właśnie na niego. Ciążyło nad nim fatum, od którego nie było ucieczki.

Bohater cierpi nie ze swojej winy, nie ma prawa wyboru, nie może zmienić swego przeznaczenia. Jego działania są z góry skazane na niepowodzenie, każda decyzja jaką podejmie jest zła, zawsze prowadzi do klęski. Wszelkie starania ustają na niczym. Wszystko co go w życiu spotyka dzieje się zgodnie z wolą bogów. Pomimo, że usiłuje wymknąć się przeznaczeniu, ucieka przecież z Koryntu, by nie zabić ojca i nie poślubić własnej matki, jak to przepowiedziała wyrocznia delficka, to wszelkie starania są bezowocne. Nie jest świadomy, że władcy Koryntu to tylko jego rodzice przybrani. Trudno też znaleźć dobre rozwiązanie, gdy często w grę wchodzą wartości, których nie sposób pogodzić.

Wyrocznia delficka odgrywała niegdyś ważną rolę w życiu ludzi. Wierzono, że los człowieka jest od dawna zapisany. Tragizm Edypa, jak i wielu innych bohaterów tkwił w tym, że niewiele zależało od nich samych, by uniknąć przeznaczenia i określonego losu. Przepowiednia wypełniała się zawsze, bez względu jakie działanie przyjęto wobec jej słów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *