Molier – Świętoszek – Czas i miejsce akcji. Problematyka.

Akcja komedii Moliera Świętoszek rozgrywa się w Paryżu, w domu Orgona. Po raz pierwszy została wystawiona w 1664 r. i spotkała się z wielkim atakiem przeciwników pisarza, mimo przychylności króla, otrzymała zakaz dalszej publicznej prezentacji. Dopiero po dwóch latach, po dokonaniu przez autora istotnych przeróbek, sztuka uzyskała trwałe prawo do obecności na scenie.

Utwór spotkał się z gwałtowną reakcją Koścoła, gdyż katolicyzm zagrożony świecką ideologią renesansu zaciekle bronił swych pozycji. Powstało wiele stowarzyszeń, skupiających duchownych i świeckich, które rozciągały cencuzrę na życie prywatne. Posądzono Moliera o popieranie libertynów, ruchu, którego celem było wyzwolenie ciała i umysłu spod wpływu ideologii chrześcijańskiej.

Molier w Świętoszku krytykuje fałsz i obłudę Francuzów oraz fanatyzm religijny. Sam znał wielu tych świątobliwych ludzi i wiedział, co naprawdę kryje ich troska o duszę człowieka. Stąd też taki ostry na nich atak w Świętoszku, którego symbolem jest sprytny obłudnik Tartuffe.

Komedia Moliera ma znaczenie uniwersalne. Krytykowane przez niego wady ludzkie są aktualne w każdym społeczeństwie i w każdej epoce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.