Molier – Świętoszek – Charakterystyka Orgona

Orgon, bohater komedii Moliera Świętoszek to poczciwy i pobożny mieszczanin, poważny ojciec rodziny. Ślepo ufa obcym ludziom, niezwykle łatwo i bez trudu daje się otumanić oszustowi – Tartuffe. Ubóstwia go, jest poruszony jego religijnością zwłaszcza po tym, jak zauważył go w kościele modlącego się żarliwie i leżącego krzyżem na podłodze. Stwierdza, że daleko mu do prawdziwej świętości, jakiej bliski jest Tartuffe.

Omotany przez obłudnika, naiwnie wierzy, że Świętoszek to porządny człowiek i ma na celu jedynie zbawienie dusz wszystkich domowników, zabiera go do swego domu i czyni go najważniejszą w nim osobą. Znajduje się całkowicie pod jego wpływem, pragnie go naśladować i tego samego wymaga od swej rodziny. Służąca Doryna tak ocenia ten stan zauroczenia: Nazywa go swym bratem, miłuje go bardziej Niż własną matkę, przy nim żoną i dziećmi gardzi.

Orgon liczy się z każdym jego zdaniem, bardziej wierzy Świętoszkowi niż własnemu synowi, szaleje za nim, świat w nim widzi cały. Wbrew woli córki, zamierza ją wydać za Tartuffe'a, choć ona go nie kocha i jest przyrzeczona Waleremu. Jest szaleńcem, obcej osobie zapisuje majątek, wydziedziczając syna. Przez zaślepienie i własną głupotę wystawia los swojej rodziny na ryzyko hańby i bankructwa. I tylko dzięki dobroci księcia może zawdzięczać swoje ocalenie. Po szkodzie Orgon zdobywa się na smutną refleksję: Człowiek, trzeba to przyznać, jest nikczemne zwierzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.