Molier – Skąpiec – Streszczenie

Akcja komedii Moliera Skąpiec rozgrywa się w Paryżu, gdzie mieszka tytułowy bohater wraz z rodziną. Wielki skąpiec, 60-letni Harpagon ma córkę Elizę i syna Kleanta. Opływający w bogactwo bohater, swym zachowaniem tyranizuje całą rodzinę i służbę. Żyje na granicy ubóstwa, w ciągłym strachu przed wydatkami, potajemnie powiększa swój majątek drogą lichwy. Dzieciom wydziela każdy grosz, oszczędza na każdym kroku, przekonany   o rozrzutności swego otoczenia.

Walery, który jest intendentem w domu Harpagona, proponuje mu drastyczne oszczędności, by w ten sposób zyskać jego przychylność, gdyż kocha ze wzajemnością jego córkę, Elizę.

Ale Harpagon ma inne zamiary. Elizę chce wydać za starego Anzelma, ponieważ ten nie chce jej posagu. Zaś Kleanta, zakochanego w ubogiej pannie Mariannie zamierza ożenić z bogatą wdową, sam z kolei chce poślubić Mariannę.W celu realizacji swego planu zleca swatce Frozynie, by zaprosiła Mariannę do jego domu.

Kleant, aby zdobyć pieniądze gra w karty i pożycza je na procent u nieznanego lichwiarza, którym okazuje się jego ojciec. Jednak Harpagon dowiedziawszy się, że syn utrzymuje się z gry w karty, zarzuca mu jedynie to, że nie odkłada wygranych pieniędzy na procent, lecz je wydaje.

Tymczasem do domu Harpagona przybywa Frozyna i oznajmia mu kłamliwie, że jest on wymarzonym ideałem Marianny. Harpagon zarządza wydanie wieczorem przyjęcia na cześć Marianny, aby zrealizować swój plan do końca. Służbę poucza jak się ma zachować, by nikt nie zauważył braków w jej garderobie, a Kleantowi, by był miły dla Marianny. Z kolei Eliza ma za zadanie pilnować, by nic nie zginęło z zastawy stołowej. Służącemu Jakubowi każe przygotować powóz, lecz ten odmawia twierdząc, że konie są niedożywione i nie mają siły, więc on nie będzie zmuszał je do pracy. Informuje Harpagona, że ludzie kpią z niego i nazywają go skąpcem, gdyż nawet koniom podkrada owies ze żłobu.

Na wieczerzę Marianna przybywa z Frozyną. Kleant wita ją, a ona rozpoznaje w nim tajemniczego młodzieńca. Wyznaje jej swoje uczucie, wmawiając ojcu, że czyni to w jego imieniu. Z okazji przyjęcia Kleant zamawia w sklepie słodycze i owoce, doprowadzając ojca do wściekłości wysokością wydatków. Jeszcze większą złość wywołał u Harpagona, gdy w jego imieniu ofiarowuje Mariannie pierścionek z brylantem. Harpagon widząc syna całującego rękę Marianny zaczyna coś podejrzewać . Gdy panie wyruszyły na przejażdżkę, skąpiec usiłuje dowiedzieć się prawdy o uczuciach Kleanta względem Marianny. Syn wyznaje mu szczerze, że kocha dziewczynę, co wywołuje między nimi kłótnię. Zdenerwowany ojciec wydziedzicza go.

Wielką pomocą zrozpaczonym dzieciom Harpagona przychodzi służący Strzałka, który znajduje w ogrodzie zakopaną przez ich ojca szkatułkę z pieniędzmi i przekazuje ją Kleantowi. Harpagon odkrywa kradzież szkatułki, wpada w panikę i wzywa policję. Podejrzenie pada na Walerego, który podczas sprzeczki z Harpagonem wyznaje mu, że kocha Elizę. Przybywa Anzelm. Okazuje się , że Walery jest jego synem, a Marianna córką, których uznał za zaginionych w katastrofie morskiej. W końcu Harpagon godzi się na ślub Elizy z Walerym , a także Kleanta z Marianną w zamian za szkatułkę.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *