Molier – Skąpiec – Bohaterowie

Harpagon – główny i tytułowy bohater komedii Moliera Skąpiec. Ojciec Kleanta i Elizy, 60-letni mieszczanin, wdowiec, bogaty, a żyjący z rodziną na granicy ubóstwa. Pozbawiony wszelkich uczuć, myśli tylko o swoich pieniądzach. Nieustannie podejrzewa wszystkich wokół o kradzież jego majątku. Nie interesuje się dziećmi, nie dba o nie, wydziela im każdy grosz, jest w stanie je unieszczęśliwić. Wielki skąpiec, głodzi służbę i konie. Córkę chce wydać za starego Anzelma, poniewż ten nie chce posagu, zaś syna ożenić z bogatą wdową. Z kolei sam pragnie poślubić młodą, piękną dziewczynę, w której zakochany jest jego syn. Dla nikogo nie jest dobry, ale największym wrogiem jest dla samego siebie.

Eliza – córka Harpagona, siostra Kleanta. Dobra, miła i poczciwa dziewczyna, zakochana w Walerym. Matka jej dawno zmarła, dlatego zdana jest głównie na własne siły. Ojciec nie troszczy się o nią, wymaga bezwzględnego posłuszeństwa, chce ją wydać za starego Anzelma.
Kleant – syn Harpagona, brat Elizy, jest bardziej zaradny od siostry. Na życie zarabia grą w karty oraz pożyczając pieniądze na procent u lichwiarza, którym okazuje się być ojciec. Kocha Mariannę, więc gdy poznaje plany małżeńskie ojca względem dziewczyny, za wszelką cenę stara się nie dopuścić do ich realizacji. Dzięki szkatułce z pieniędzmi ojca znalezionymi przez sługę Strzałkę, szantażem zmusza go do rezygnacji z ręki Marianny.
Walery – syn Anzelma, brat Marianny, zalotnik Elizy. Obieżyświat, zakochany w Elizie, która sprowadza go pod dach ojcowski, niewiele o nim wiedząc. Chcąc pozyskać przychylność Harpagona, podpowiada mu wprowadzenie w domu coraz drastyczniejszych oszczędności. Proponuje Elizie ucieczkę z domu, jeśli ojciec nie zgodzi się na ich ślub. Jest postacią kontrowersyjną, która na początku nie wzbudza sympatii czytelnika. Trudno ocenić jego uczucia względem Elizy.
Marianna – córka Anzelma, siostra Walerego, ukochana Kleanta. Mieszka z matką i jest jej we wszystkim posłuszna. Jej postać także nie jest pozbawiona negatywnych cech. Pomimo, że tajemniczy mlodzieniec, którym okazuje się Kleant bardzo ją fascynuje, to jednak godzi się na swatanie ze starym, bogatym Harpagonem. Za wszelką cenę chcę poprawić swój stan majątkowy, nawet kosztem miłości.
Anzelm – postać epizodyczna, ojciec Walerego i Marianny, był kandydatem na męża dla młodziutkiej Elizy. Zgadza się ponieść wszystkie koszty związane ze ślubem i wyposażeniem dzieci.
Frozyna – swatka, której zadaniem było doprowadzić do małżeństwa starego Harpagona z młodą, piękną lecz ubogą dziewczyną. Jest niezwykle przebiegła i energiczna.
Strzałka – sługa Kleanta, znalazł w ogrodzie szkatułkę z pieniędzmi ukrytą przez Harpagona
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *