Molier – biografia, życiorys, twórczość

Molier – właściwe nazwisko Jean Baptiste Poquelin – dramaturg, komediopisarz, aktor i dyrektor teatru. Urodził się w 1622 r. w Paryżu w rodzinie mieszczańskiej, nosił tytuł nadwornego tapicera i królewskiego lokaja.

Kształcił się w kolegium jezuickim Clermont w Paryżu. Od dzieciństwa interesował się teatrem, dlatego w 1643 r. zrezygnował ze stanowiska na dworze królewskim, zakochawszy się w aktorce Magdalenie Bejart związał się z nią i z jej trupą teatralną.

Założył wraz z nią w Paryżu teatrzyk Illustre Theatre pod artystycznym pseudonimem Molier, który szybko zbankrutował. Przez 12 lat działał wraz z zespołem na prowincji, pełniąc funkcję zarówno kierownika, aktora, reżysera i autora wystawionych sztuk. Borykał się z problemami finansowymi, doznawał wielu przykrości i upokorzeń. W 1658 r. powrócił do Paryża, gdzie zyskał życzliwość i uznanie króla Ludwika XIV, przez wiele lat korzystał z jego mecenatu. Teatr stanowił wówczas ulubioną rozrywkę ówczesnej Francji. Molier z własnym teatrem dostarczał miastu wielu atrakcji: organizował widowiska, imprezy okolicznościowe, a także różne formy rozrywki dla dworzan.

Molier znany był ze swych romansów. Najpierw z aktorką Magdaleną Bejart, a potem ożenił się z jej córką, aktorką Armandą Bejart, młodszą od niego o 21 lat, co było tematem wielu krytycznych uwag pod jego adresem. Na ataki Molier odpowiadał z kolei krytyką panoszącej się obłudy np.: Świętoszek, Don Juan, dlatego zagradzano drogę na scenę jego najwybitniejszym utworom. Zmarł na scenie, w trakcie przedstawienia Chorego z urojenia w 1673 r., na skutek krwotoku wywołanego gruźlicą. Tylko dzięki interwencji króla pochowano go w poświęconej ziemi, lecz pogrzeb odbył się nocą.

Molier napisał ponad 30 komedii. Ukazują one obraz współczesnej mu Francji. Dbał o realizm utworów, o autentyczność oraz prawdę psychologiczną w płaszczyźnie obyczajowej. Zakończenia w utworach Moliera są zazwyczaj zaskakujące i nieprawdopodobne, ale pomyślne.

Najbardziej znane jego komedie to: Pocieszenie wykwintnisie (1659), Szkoła żon (1662), Świętoszek (1664), Don Juan (1665), Mizantrop (1666), Skąpiec (1668), Chory z urojenia (1673).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.