Pamiętnik z powstania warszawskiego – Bohaterowie – Miron Białoszewski

  • Matka Mirona – mieszkała z synem przy ulicy Chłodnej. Była krawcową, szyciem zarabiała na życie. Gdy Warszawa skapitulowała została wywieziona do Pruszkowa.
  • Ojciec Mirona – mieszkał z kochanką na ulicy Chmielnej. Był działaczem AK, fałszował niemieckie ausweisy. Po powstaniu wraz z Mironem został wywieziony do obozu w Łambinowicach, a potem do Opola, skąd uciekli do Częstochowy.
  • Zocha – kochanka ojca, prowadziła kuchnię dla żołnierzy AK.
  • Baby Stefu – Żydówka, która przez dwa lata mieszkała u Białoszewskich. Przeżyła powstanie dzięki fałszywym papierom po Zosi Romanowskiej, niezwykłej odwadze i dobrej znajomości niemieckiego.
  • Mieszkańcy Warszawy – główni bohaterowie Pamiętnika z powstania warszawskiego. Ludność cywilna walczyła przede wszystkim o przetrwanie, a więc zdobycie pożywienia, miejsca do spania, poszukiwanie bezpiecznych kryjówek spełniających funkcję prowizorycznego mieszkania. Mieszkańcy pomagali powstańcom w budowaniu barykad, gaszeniu pożarów, w wyciąganiu rannych z gruzów, poszukiwaniu bliskich. Poza tym wykonywali codzienne czynności, jak: gotowanie, pranie przyrządzanie posiłków. Nieszczęście zbliżyło tych ludzi, czyli się za siebie odpowiedzialni, rozumieli się nawzajem, dzielnie znosili cierpienie.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.