Pamiętnik z powstania warszawskiego – Bohaterowie – Miron Białoszewski

• Miron – narrator utożsamiany z autorem, główny bohater. Ma 22 lata, mieszka przy ulicy Chłodnej wraz z matką. Jest studentem polonistyki na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego. Nie należy do żadnej organizacji konspiracyjnej, nie przyłączył się do powstańców, pomagał w budowaniu barykad. Jest cywilem przypadkowo zaplątanym w ten tragiczny zryw patriotyczny, jakim było powstanie.

Po 23 latach od klęski powstania zdecydował się opisać swoje przeżycia z tego powstania, wszystko to, co wraz z rodziną i innymi cywilami doświadczył w walczącej stolicy. Bardzo dokładnie przedstawia relacje z każdego kolejnego dnia życia mieszkańców w ciężkich warunkach, wzajemną pomoc, zachowanie ludzi zagrożonych nieustannie niebezpieczeństwem śmierci. Szczególnie podkreślał potrzebę bycia razem w takich chwilach, co w pewien sposób ułatwiło przetrwanie. Jest osobą chętnie udzielającą pomocy potrzebującym, życzliwym dla bliskich i przyjaciół.

Strony: 1 2