Mieszko I – pierwszym władcą Polski

Mieszko I wywodził się z dynastii Piastów, był synem Siemomysła. Był czwartym władcą z tego rodu. Panował w kraju Polan i Wiślan.

Mieszko I poślubił w 965 r. czeską księżniczkę Dobrawę, która wyznwała wiarę chrześcijańską, gdyż ciągle czuł się zagrożony ze strony sąsiadujących Niemiec. Napadli oni na ziemie polskie, pod pretekstem nawracania na wiarę chrześcijańską. Polacy byli uważani za pogan, wyznawali bowiem wiarę w wielu bogów. Małżeństwo z Dobrawą, oraz przyjęcie chrześcijaństwa w 966 r. pozwoliło na umocnienie bezpieczeństwa kraju.

W 972 r., nad Odrą pod Cedynią Mieszko wraz ze swymi wojami pokonał Niemców, który wtargnęli na nasze ziemie. Zwycięstwo umocniło polskie panowanie na Pomorzu Zachodnim.