Cudzoziemka – Róża Żabczyńska – dzieje życia – charakterystyka – Maria Kuncewiczowa

Bohaterką książki Marii Kuncewiczowej Cudzoziemka jest Róża Żabczyńska. Niezwykle przejmująca historia i zagmatwane losy autorka przedstawia w formie wspomnień tytułowej bohaterki, która osiąga kres swoich dni, jest to ostatni dzień jej życia. Bohaterka analizuje własne życie i stara się z nim rozliczyć, znaleźć przyczynę tych wszystkich niepowodzeń i porażek.

Różę poznajemy jako sześćdziesięcioletnią kobietę, która zadręcza siebie i całą rodzinę osobistymi problemami i ciągłymi wybuchami złości. Całe otoczenie się jej boi, zarówno mąż, dzieci, wnuki, na służbie kończąc. Jest osobą o silnym i zarazem niełatwym charakterze, bezwzględna, nie uznaje żadnego sprzeciwu, typowa złośnica.

Jest to powieść psychologiczna i Maria Kuncewiczowa stara się odpowiedzieć, skąd w niej tyle gniewu i jak się okazuje, przyczyn należy szukać w dzieciństwie i wczesnej młodości.

Róża byłą córką polskiego emigranta, urodziła i wychowała się w Rosji. W Taganrogu, gdzie spędziła dzieciństwo, mówiono o niej polska barisznia, gdyż wyróżniał ją polski akcent. Wtedy nosiła jeszcze imię Róża.

Strony: 1 2 3 4