Maria Kuncewiczowa – Biografia, życiorys, twórczość

Maria Kuncewiczowa – powieściopisarka. Urodziła się w 1899 r. w Samarze, w Rosji w rodzinie inteligenckiej. Ojciec jej był nauczycielem, a matka skrzypaczką. W 1900 r. zamieszkała w Polsce. Do szkoły średniej uczęszczała początkowo w Warszawie, a ostatecznie ukończyła ją we Włocławku.

Studiowała filologię francuską na Uniwersytecie w Nancy, a następnie polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Warszawskim w latach 1916-18. Pracowała w polskim oddziale Pen Clubu, była tłumaczką w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Występowała jako śpiewaczka z koncertami w Warszawie i na prowincji. Jej mężem był współpracownik Wincentego Witosa, prawnik, publicysta Jerzy Kuncewicz. Należała do pokolenia skamandrytów.

Strony: 1 2 3