Maria Kownacka – Rogaś z Doliny Roztoki – Przyjaźń dzieci z koziołkiem

Rogaś z Doliny Roztoki był ulubieńcem dzieci gajowego. Od początku opiekowały się koziołkiem, karmiły go, troszczyły się o swego leśnego przyjaciela. Często też bawiły się z nim. Sprawiało to wielką radość obu stronom.

Gdy koźlątko było małe, spało w domu i piło mleko. Później, gdy koziołem podrósł, wolał jeść płatki owsiane, obierki, siano i gałązki. Zawsze, gdy babcia Kluszczyna obierała ziemniaki, Rogaś zjadał obierki.

Koziołek bardzo szybko zżył się z rodziną gajowego i coraz większą miał ochotę na zabawę i figle. Jędrek bawił się z nim w przepieranie się, kto jest silniejszy. W tej grze kozioł zawsze wygrywał. Także kury, gęsi, a nawet pies umykały przed Rogasiem. Lubił się bawić w chowanego, a także zrywać ze sznurów bieliznę i szarpać ją na strzępy. Nadszedł czas, że wychowanek odwdzięczył się za dobroć i uratował całą wioskę przed wilkami. Wyprowadził też Marysię i Józię z lasu.

Pewnego razu, Rogaś opuścił podwórko i uciekł do lasu.