Maria Konopnicka – biografia, życiorys, twórczość

Maria Konopnicka – poetka, nowelistka, pisarka, publicystka urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach. Jej panieńskie nazwisko to Wasiłowska. Dzieciństwo i młodość spędziła w Kaliszu, dokąd przeniósł się z rodziną jej ojciec. Rok przebywała na pensji panien sakramentek, gdzie zaznajomiła się z Elizą Pawłowską, późniejszą Elizą Orzeszkową.

W wieku dwudziestu lat wyszła za mąż za ziemianina Jarosława Konopnickiego i zamieszkała w majątku Bronów pod Łęczycą. Konopnicki był zaangażowany w życie polityczne, dlatego po wybuchu powstania styczniowego, w obawie przed aresztowaniem wraz z żoną wyjeżdża do Drezna, skąd wracają po dwóch latach, po ogłoszeniu amnestii.

Strony: 1 2 3