Legenda o świętym Aleksym – Streszczenie – Interpretacja

Aleksy, bohater Legendy o świętym Aleksym był potomkiem bogatego książęcego rodu rzymskiego. Od dzieciństwa pobożnością przewyższał nawet swoich rodziców.

Gdy skończył 24 lata, zgodnie z wolą ojca poślubił księżniczkę Famijamę, córkę cesarza. Ślubu udzielał im sam papież Innocenty. Ale już w noc poślubną Aleksy za zgodą żony zdecydował potajemnie opuścić dom rodzinny, by wieść życie w czystości. Żonie polecił, by służyła Bogu i troszczyła się o biednych, a ona obiecała prośbę tę wypełnić. Ze sobą zabrał tyle złota i srebra, ile tylko mógł unieść, wsiadł na okręt i odpłynął.

Dotarł do jakiegoś kraju, rozdał cały swój majątek ubogim, nawet swoje ubranie. Zaczął wieść życie bezdomnego żebraka, ascety, oddając się modlitwie i rozmyślaniom o Bogu. Jego umartwienia miały tak skrajny charakter, że w jego życie interweniowała Matka Boska. Pewnego dnia, gdy leżał na mrozie przed kościołem, zstąpiła z obrazu i poprosiła klucznika, by otworzył Kościół i wpuścił zmarzniętego Aleksego do środka. Zdumiony klucznik spełnił prośbę Maryi, lecz zaczął opowiadać wszystkim o niezwykłym cudzie, jaki dokonał się z udziałem nieznajomego biedaka.

Aleksy, by uniknąć rozgłosu, często zmieniał miejsca swego pobytu. Pewnego dnia trafił do Rzymu i zdecydował się wrócić na dwór ojca. Nie został jednak rozpoznany przez bliskich, którzy wcześniej go poszukiwali. I tak spędził 16 lat, mieszkając pod schodami i doznając wielu upokorzeń. Odziewał się w łachmany, służba wylewała na niego pomyje i dokuczała mu. Wszystkie cierpienia ofiarowywał na chwałę Boga.

Przeczuwając zbliżającą się śmierć napisał list, w którym opowiedział całe swoje życie i wyjawił, kim jest. Gdy zmarł, zaczęły dziać się niezwykłe rzeczy. Dzwony same zaczęły dzwonić we wszystkich rzymskich kościołach, co niezwykle dziwiło mieszkańców. Zaś zapach płynący z ciała zmarłego uzdrawiał ludzi. Nikt jednak nie mógł wyjąć z jego zaciśniętej ręki listu. Dopiero żonie udało się to uczynić i wtedy zebrani poznali całą prawdę o żebraku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.