Kwiatki św. Franciszka z Asyżu – Św. Franciszek – ideał świętego

Kwiatki św. Franciszka z Asyżu są zbiorem krótkich opowieści o św. Franciszku ukazującym cnoty świętego i jego towarzyszy, które jako całość składają się na franciszkański wzorzec osobowy. Przedstawione tam wydarzenia różnią się od charakteru ascezy prezentowanej przez św. Aleksego, nie głoszą konieczności umartwiania się ponad miarę.

Opowieści mają charakter dydaktyczny i patenetyczny – zarówno zachęcają czytelnika do naśladowania świętego, jak i kreują wzór osobowy ascety cieszącego się z życia. Według świętego Franciszka radość jest obowiązkiem religijnym, życie człowieka nie powinno być wyłącznie oczekiwaniem na śmierć, należy weselić z obcowania z ludźmi, z przyrodą i zwierzętami. Trzeba dostrzegać Boga w każdym stworzeniu, żyć w zgodzie z Ewangelią.

Utwory św. Franciszka wyrażają ogromny zachwyt nad pięknem otaczającego świata. Oczywiście święty propagował życie w ubóstwie, zachowanie we wszystkim umiaru, konieczności doskonalenia wewnętrznego, przestrzegania cnoty, hamowania pożądań, lecz jego filozofia odrzucała ascezę i umartwianie ciała. Uważał bowiem, że człowiek przestrzegający norm etyki i prawa, jest nie tylko dobrym chrześcijaninem, ale i kimś wartościowym w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *