Księga Hioba – Czego może uczyć Hiob człowieka początku naszego stulecia? Jak należy żyć według Księgi Hioba?

Księga Hioba porusza problem niezawinionego cierpienia dotyczący wszystkich ludzi niezależnie od czasu, w jakim żyją, także ludzi początku naszego stulecia.

Hiob może uczyć nas pokory, wytrwałości i godzenia się ze wszystkim, co zsyła na nas Bóg. W naszym stuleciu być może zło dotyka coraz większą liczbę ludzi (klęski żywiołowe, wojny, terroryzm, morderstwa).

Często w obliczu nieszczęścia zadajemy sobie pytanie, czym sobie zasłużyliśmy na tak okrutną sytuację. Jednak zapewne nigdy nie poznamy na nie odpowiedzi, gdyż niezbadane są wyroki boskie. Bóg ma swoje tajemnicze plany, niezrozumiałe dla człowieka. Powinniśmy wierzyć, że decyzja Boga jest zawsze właściwa – czy będzie nam dobrze, czy źle.

Podobnie jak Hiob, należy zaufać Panu i pogodzić się z cierpieniem, gdyż człowiek nie jest w stanie przeniknąć Bożego planu. W życiu człowiek doświadcza zarówno radości, jak i smutków. Cierpienie jest składnikiem ludzkiej egzystencji, nie można go pojąć, ani wytłumaczyć, można go przyjąć, albo odrzucić. Możliwe, że te ludzkie cierpienia zbliżają nas do Boga i przez nie odkupujemy nasze winy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *