Polski, Matematyk, Angielski, Niemiecki

Krzysztof Kamil Baczyński – Niebo złote ci otworzę… – Interpretacja

Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Niebo złote ci otworzę  przedstawia świat wojny oraz bezsilność człowieka wrażliwego wobec okrucieństwa wojny i jej skutków.

Wojna spowodowała zniszczenie człowieka zarówno fizyczne, jak i dokonała ogromnych spustoszeń w sferze duchowej. Podmiot liryczny nie potrafi uwolnić się od myśl o śmierci i ciągłego zagrożenia. Nieustannie trzeba obawiać się świata. Wojna nie pozwala na beztroskie oderwanie się od rzeczywistości, zniknęły marzenia, pozostała jedynie wizja śmierci.

Podmiotem lirycznym najprawdopodobniej jest sam poeta.

Wypowiada się bezpośrednio do odbiorcy, bardzo czule. A więc adresatem jest mu ktoś bliski, być może ukochana kobieta, dla której podmiot liryczny jest w stanie zmienić świat, uczynić go piękniejszym: Niebo złote ci otworzę, w którym ciszy biała nić (…) zielonymi listeczkami (…) Ziemię twardą ci przemienię w mleczów miękkich płynny lot, wyprowadzę z rzeczy cienie (…).

Czytelnika fascynują obrazy poetyckie swą różnorodnością barw i kształtów, zmieniających się jak senne marzenie. Twarda i okrutna rzeczywistość wojenna sprawia, że podmiot liryczny ucieka w sferę fantastycznych marzeń. Wyobraża sobie azyl bezpieczeństwa i spokoju wśród zieleni drzew, puszystości zwierząt i miękkości mleczów.

Ostatnia strofa kontrastuje z trzema poprzednimi. Ukazuje cierpienie duchowe podmiotu lirycznego na wskutek rzeczywistości wojennej: Jeno wyjmij mi z tych oczu, szkło bolesne – obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi. Obraz zniszczenia, śmierci i krwi napawa grozą i przerażeniem (…) pył bitewny, tych lat gniewnych czarny pył.

O ile nastrój wiersza początkowo jest spokojny, tajemniczy i pełen czułości, o tyle w ostatniej zwrotce ton wiersza się zmienia. Poeta zawarł tu cały swój żal, gnie i ból z powodu koszmaru wojennego.

Budowa: wiersz zbudowany jest z 4 zwrotek, występują rymy niedokładne.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>