Krzysztof Kamil Baczyński – biografia, życiorys

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 r. w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec, Stanisław, był wydawcą, literatem i krytykiem literackim. Jako dziecko był bardzo wrażliwy, często się przeziębiał i chorował, cierpiał bowiem na astmę. Matka rozpieszczała syna jedynaka, zaspokajała wszystkie jego kaprysy.

W 1939 r., na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, Baczyński zdał maturę w gimnazjum im. Stefana Batorego. Atmosfera domowa wpływała dodatnio na rozwój talentów młodego Krzysztofa – matka była autorką książek dla dzieci i młodzieży.

W 1942 r. ukazał się w wydawnictwie konspiracyjnym tomik Wiersze zebrane pod pseudonimem jakiego używał Baczyński – Jan Bugaj.

Okres wojenny poeta spędził w Warszawie, gdzie studiował polonistykę na tajnych kompletach. Należał do Harcerskich Grup Szturmowych, które dały początek batalionowi Zośka. W 1942 r. poślubił swoją koleżankę ze studiów Barbarę Drapczyńską. Wziął udział w powstaniu warszawskim. W momencie jego wybuchu, znajdował się w Śródmieściu i otrzymał przydział na stanowisko bojowe w okolicy placu Bankowego. Zginął 4 sierpnia 1944 r. Żona Barbara poległa parę tygodni później, 4 września 1944 r. z tomem wierszy męża w ręku. Oboje spoczywają we wspólnym grobie na warszawskich Powązkach. Staraniom matki i kilkoro osób, które poezję Baczyńskiego poznały jeszcze podczas wojny, zawdzięczamy przetrwanie całości dorobku poety.

Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego należy do pokolenia artystów, których młodość przypadła na lata wojny, do tzw. pokolenia Kolumbów, którzy musieli porzucić młodzieńcze ideały i zmierzyć się z przerastającą ich rzeczywistością.

Najważniejsze utwory: Wiersze zebrane – 1942, Arkusz poetycki – 1944, Śpiew z pożogi – 1947. Najbardziej znane wiersze: Rodzicom, Mazowsze, Pokolenie, Elegia o… chłopcu polskim, Z głową na karabinie, Ten czas, Biała magia, Historia, Wyroki, Miłość, Niebo złote ci otworzę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.