Kierunki polityki handlowej – polityka wolnego handlu, protekcjonizm, polityka mieszana i autarkia

Wyróżniamy następujące kierunki polityki handlowej:

1. polityka wolnego handlu – zwana polityką liberalizmu. Charakteryzuje się całkowitą nie ingerencją rządu w działalność podmiotów gospodarczych na rynku. Wszelka wymiana towarowa i kapitałowa przebiega swobodnie.

Państwo ani nie pomaga jednostkom gospodarczym ani nie wprowadza żadnych ograniczeń handlowych. Taka polityka przyczynia się do wrostu konkurencyjności, dochodów oraz efektywności produkcji.

2. protekcjonizm – przeciwieństwo polityki wolnego handlu. Państwo wyraźnie ingeruje w działalność podmiotów gospodarczych na rynku. Stosuje zarówno narzędzia rozwoju eksportu, jak i regulujące import. Głównym celem takiej polityki jest obecnie ochrona rodzimej gospodarki. 

3. polityka mieszana  – łączy cechy polityki wolnego handlu i protekcjonizmu. Obecnie, wyraża pewien okres przejściowy między polityką protekcjonizmu, a ukształtowaniem polityki wolnego handlu. Oprócz ograniczeń handlowych, nie brakuje działań tworzących podwaliny liberalizmu.

4. polityka autarkii – zaprzeczenie idei międzynarodowego podziału pracy. Państwo dąży do samowystarczalności gospodarczej. W pełni izoluje się od gospodarek innych państw. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.