Kartoteka – Problematyka – Tadeusz Różewicz

Dramat Tadeusza Różewicza Kartoteka mówi przede wszystkim o kryzysie wartości. Bohaterowie książki usilnie poszukują swego miejsca we współczesnym świecie, pełnym absurdu i paradoksów.

Bohater, który cierpi na dezintegrację osobowości nie wie, jaki przyświeca mu cel w życiu, jakie są jego poglądy polityczne, czy wierzy w zbawienie. Niemal przez całą sztukę leży w łóżku, rzadko się z niego podnosi, głównie by napić się kawy czy poczytać gazetę. Wojna okaleczyła go emocjonalnie, że trudno mu nawiązać kontakt z otoczeniem, czuje się zagubiony i apatyczny. Należy do pokolenia Kolumbów, a więc rocznik 1920. Wojna wywarła ogromny wpływ na jego postawę przejawiającą się biernością wobec życia, ciągłym leżeniem w łóżku, brakiem chęci do aktywnego działania. Czuje się wyobcowany w świecie w jakim przyszło mu żyć, nie potrafi się w nim odnaleźć.

Przeżycia wojenny zostawiły głęboką rysę na jego psychice. Nie uczestniczy w życiu, jakie dookoła niego się toczy. Nie wierzy już w ideały, jakie przyświecały mu w młodości, ani w wartości, które niegdyś były dla niego niezwykle ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.