Karol Dickens – Opowieść wigilijna – Jakie ludzkie uczucia wzbudził w Scrooge’u każdy z trzech duchów?

Scrooge'a, bohatera opowiadania Karola Dickensa Opowieść  wigilijna nawiedziły trzy duchy: duch wigilii przeszłych, teraźniejszych i przyszłych.

Duch Wigilijnej Przeszłości przypomniał mu jego dzieciństwo w rodzinnej wiosce, siostrę Fanny, ulubione lektury. Zabrał go do sklepu pana Fezzwiga, gdzie odbywał praktykę, a później pracował i gdzie miło obchodzono święta. Następnie ukazał mu jego ukochaną  i przypomniał jej słowa, które wypowiedziała do niego, gdy zwracała mu pierścionek, a mianowicie, że bardzo się zmienił. Zobaczył szczęśliwe życie kobiety u boku kochającego męża i gromadkę dzieci.

Duch ten wzbudził u Scrooge'a takie uczucia jak :
– żal i litość nad samym sobą;
– radość na wspomnienie dzieciństwa i młodości;
– smutek z powodu braku miłości

Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia pokazał mu jak ludzie ubodzy przygotowują się do świąt. Pomimo biedy są radośni i życzliwi względem siebie. Zjawa zabrała także Scrooge'a do domu jego kancelisty, by zobaczył jak świętuje jego pracownik. Choć jest biedny i ma chorego synka Tima, to jego rodzina była pogodna i szczęśliwa, radowali się, że są  ze sobą we święta. Ujrzał też jaką radość sprawiają święta innym ludziom, nawet tym, którzy muszą w ten wigilijny wieczór pracować-górnicy, marynarze, pracownicy latarni morskiej. Nie przerywali swej pracy, a mimo to cieszyli się ze świąt. Następnie zobaczył dom swego siostrzeńca i jego rodzinę przy wigilijnym stole. Bardzo żałowali, że wuj nie spędza z nimi wigilii.
Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia wzbudził w Scrooge'u :
– litość nad biedaakami i nad chorym dzieckiem;
– żal i skruchę;
– chęć zmiany własnego życia;
– potrzebę rodzinnego ciepła i serdeczności;
– miłość do innych ludzi

Duch Wigilijnej Przyszłości ukazał Scrooge'owi jego własną śmierć. Nikt go nie żałował, a nawet biedny dłużnik cieszył się, że jego śmierć pozwoliła na przesunięcie spłaty  długu.
Duch ten wywołał u bohatera następujące uczucia :
– strach przed opuszczeniem i śmiercią;
– zrozumienie, że pieniądze nie są najważniejsze;
– chęć dzielenia się z innymi;
– życzliwość dla  innych.