Karol Dickens – Opowieść wigilijna – Charakterystyka Scrooge’a

Głównym bohaterem opowiadania Karola Dickensa Opowieść wigilijna jest Ebenezer Scrooge. Człowiek niezwykle skąpy, egoistyczny, w którym pod wpływem wizyty trzech duchów zachodzi głęboka przemiana charakteru.

Żyje sam jak kołek, jest ponury, oschły, zamknięty w sobie, a jego wygląd odzwierciedla jego cechy charakteru: Oziębłość natury zmroziła jego stare rysy, wyostrzyła długi nos, pokryła bruzdami policzki, obwiodła oczy czerwoną obwódką, zabarwiła sinością wąskie wargi….

Scrooge był wspólnikiem zmarłego przed siedmioma laty Jakuba Marleya. Odziedziczył po nim majątek i teraz sam był właścicielem domu handlowego. Stał się chciwy, chytry, twardy jak głaz, nie wzruszał go los ludzi chorych i ubogich, choć nie zawsze taki był. Prawdopodobnie na jego osobowość ogromny wpływ miało jego samotne, niezbyt szczęśliwe dzieciństwo. Ojciec go nie kochał, dlatego bohater uczył się z dala od domu, mieszkał w internacie i nawet świąt Bożego Narodzenia nie spędzał z rodziną.

Jego życie nabrało sensu, gdy zaczął pracować w sklepie pana Fezzwiga i wówczas to poznał wartość pieniądza. Lecz wtedy jeszcze był wesołym człowiekiem, miał narzeczoną. Z upływem czasu to bogactwo stało się dla niego ważniejsze niż ukochana, dlatego zwróciła mu pierścionek zaręczynowy. W ten sposób  stracił miłość swego życia. Poświęcił się pracy i aż do spotkania z duchem Marleya był skąpym, złośliwym człowiekiem. Ten bowiem ostrzegł go, że jeśli nie zmieni swego postępowania to po śmierci będzie bardzo cierpiał, jak on. Przybycie zapowiedzianych trzech duchów uświadomiło mu tylko, jakim naprawdę był okrutnym człowiekiem, nie dostrzegał tego, co w życiu ważne i cenne.

Ich wizyta sprawiła, że bohater przeszedł głęboką, wewnętrzną przemianę. Stał się dobry, litościwy i wrażliwy na krzywdę ludzką. Odwiedził swego siostrzeńca, by wspólnie z jego rodziną, w cieple domowego ogniska spożyć świąteczny obiad. Podwyższył pensję swojemu kanceliście, dał mu pieniądze na leczenie chorego synka, zainteresował się losem biednych dzieci, które są zmuszone pracowć nawet w wieczór wigilijny, by zarobić na jedzenie. Zaczął odtąd obchodzić święta, cieszyć się życiem, a bezinteresowne pomaganie innym zaczęło sprawiać mu wielką radość.

One Response to “Karol Dickens – Opowieść wigilijna – Charakterystyka Scrooge’a”

1. -g4l 4n0nim- pisze:

Bardzo pomocne, dziękuję!