J.W. Goethe – Faust – Bohaterowie

Faust – doktor, studiował teologię, filozofię, medycynę, prawo. Od 10 lat jest nauczycielem. Poszukuje prawdy o świecie, pragnie zaznać szczęścia i radości, doświadczyć życia w dostatku, zgłębić wiedzę dotyczącą wszechświata. Uważa, że wiedza książkowa jest niewystarczającym źródłem poznania, szuka innych sposobów. Chce przekroczyć granice poznania, by tylko zgłębić tajemnice istnienia. Aby to osiągnąć gotów jest nawiązać kontakt z siłami ciemności, a tym samym narazić się na potępienie.

By zaspokoić swoje pragnienia zawiera pakt z diabłem Mefistofelesem, który wcześniej założył się o duszę Fausta z Bogiem. Diabeł staje się realizatorem jego marzeń – odzyskuje młodość, zdobywa sławę, bogactwo i miłość pięknej dziewczyny-Małgorzaty. By Mefisto otrzymał duszę Fausta, musi być spełniony jeden warunek, a mianowicie doktor zachwycony jakimś wydarzeniem wypowie słowa: Trwaj, chwilo, jesteś piękna! Romans Fausta z Małgorzatą doprowadził dziewczynę do zguby. Wstrząśnięty tym bohater postanowił wyzwolić się z wpływu sił szatańskich.

Ostatecznie Faust, pomimo popełnionych błędów i wypowiedzenia nieopatrznie słów Trwaj chwilo…, będących dla niego zgubą, zwycięża. Bóg go ratuje, zrobił to bowiem z miłości do ludzi.

Małgorzata – młoda, piękna, niewinna, prosta dziewczyna. Zakochuje się w Fauście, pozwala mu się uwieść. Romans z Faustem tragicznie się dla niej kończy. Nieświadomie przyczynia się do śmierci matki, podając środki nasenne, które dał jej Faust po to, aby mógł ją odwiedzić. Walenty, brat Małgorzaty ginie z rąk Fausta, ponieważ ganił siostrę za złe prowadzenie się. Do tego rodzi dziecko, a następnie topi je. Z tego powodu dręczą ją koszmary i wyrzuty sumienia. Popada w obłęd i trafia do więzienia. Przed egzekucją powierza się Bogu, wyraża szczerą skruchę za popełnione grzechy. Bóg przebacza jej i wybawia duszę Małgorzaty, gdyż uczucie, którym darzyła Fausta było szczere i prawdziwe.

Mefistofeles – szatan, najpierw czynił zakład z Bogiem o duszę Fausta, a następnie pakt z Faustem. Realizuje wszystkie jego zachcianki, by tylko sprowadzić go na złą drogę i zabrać duszę do piekła. W ostateczności nie zdobył duszy Fausta

Wagner – uczeń Fausta, młody, mądry człowiek. Jego zdaniem, głównym źródłem poznania jest wiedza książkowa i rozum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *