Juliusz Słowacki – Balladyna – Która z sióstr jest postacią ciekawszą?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z siostr dramatu Juliusza Słowackiego Balladyna jest postacią ciekawszą, a jeszcze trudniej to udowodnić.

Jedno jest pewne, młodsza siostra Alina jest postacią pozytywną, różniącą się od swej siotry nie tylko wyglądem, choć obie były bardzo piękne, ale przede wszystkim charakterem. Pomimo, iż żyła w ubóstwie i ciężko pracowała, potrafiła cieszyć się każdym dniem. 

W życiu kierowała się uczuciem, kochała swoją matkę i siostrę, pragnęła ich szczęścia.

W rozmowie z Kirkorem zaznaczyła, że jeżeli zostanie jego żoną, razem z nią w zamku zamieszkają jej bliscy. Szczerze była zakochana w młodym rycerzu, jako żona obiecała mu być zawsze wierną. Należała do ludzi niezwykle czułych i pogodnych, bez cienia egoizmu. 

Z kolei Balladyna to przeciwieństwo Aliny, uosobienie zła i fałszu. Była chytra i leniwa, chętnie wyręczała się innymi. Wstydziła się swego pochodzenia, wyrzekała się chorej i głodnej matki, nakazała ją wyrzucić z zamku w straszliwą burzę. Dla zdobycia korony królewskiej zdolna była popełnić morderstwo. Bez skupułów zabiła swoją siostrę i zataiła to przed światem.

Myślę, że choć Alina to wspaniała kobieta i jej cechy wystarczyłyby mi do tego, aby określić ją jako postać ciekawszą, należy zauważyć, że w czasie, gdy czytamy lekturę, to właśnie postać Balladyny nadaje jej tempa, co sprawia, że akcja staje się ciekawsza. O Alinie zaś zbyt wiele nie wiemy, gdyż występuje tylko na początku utworu. Złe czyny Balladyny sprawiają, że czytelnik jest ciekawy jak zakończy się ten dramat oraz czy zło zostanie ujawnione i ukarane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *