Joseph Conrad – Lord Jim – Charakterystyka Lorda Jima

Historia Lorda Jima, bohatera powieści Josepha Conrada Lord Jim jest symbolem postawy życiowej ogólnoludzkiej. 

Tytułowy bohater był młodym, wysokim, dobrze zbudowanym mężczyzną. Jego przyjaciel Marłow tak o nim mówił: był to rodzaj człowieka, któremu by się oddało- na podstawie jego wyglądu- statek w opiekę, mówiąc dosłownie i w przenośni. Jim od dziecka marzył o dalekich wspaniałych podróżach. By to marzenie się spełniło, postanowił zostać marynarzem. Był pełen zapału i entuzjazmu. Po ukończeniu kursu oficerskiego Jim wyruszył na statku handlowym Patna w swój pierwszy rejs.                            

Stary jak świat statek, na którym znajdowało się około 800 pasarzerów zaczął tonąć. Kapitan i załoga wskoczyli do szalup, pozostawiając pielgrzymów na pokładzie, nieświadomych niebezpieczeństwa.

Jim też, choć długo się wahał. Postąpił niemoralnie, opuścił powierzonych sobie ludzi, ratując własne życie- był przecież pierwszym oficerem. Tym samym jego marzenia zostają przekreślone, ta fatalna noc zaważyła na całym jego życiu. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych oficerów poddał się wyrokowi sądu, nie uciekł. Został zdegradowany, stracił tytuł oficerski, ale to i tak nie było dla niego największą karą. O wiele gorsze było życie z poczuciem hańby i winy. Długo nie mógł znaleźć dla siebie właściwej pracy, zatrzymać się na dłużej. Zawsze scenariusz był taki sam- rozmowa o Patnie w jego obecności zmuszała go do porzucenia posady.                                                                                                                                          

Jim jednak dostał od losu kolejną szansę, z której skorzystał. Otrzymał propozycję wyjazdu do Patusanu, by objąć stanowisko dyrektora stacji handlowej. Szybko zyskał szacunek i zaufanie tubylców, bronił uciskanego narodu, stał się dobrym i szlachetnym człowiekiem. Był szczęśliwy, zakochany, ale radość nie trwała długo. Po raz drugi znalazł się w sytuacji, gdzie życiem trzeba było zaświadczyć o wyznawanych ideałach. Ślepo zaufał Brownowi i jego bandzie, pozwolił im odejść. Podjął decyzję, która okazała się tragiczna w skutkach. Bezwzględny łotr Brown zabił syna wodza Patusanu, Daina Warisa. Jim stracił zaufanie Malajów, lecz tym razem nie uciekał, chciał ocalić honor. Odważnie i dobrowolnie zgłosił się do zrozpaczonego ojca, by odpowiedzieć własną śmiercią za śmierć przyjaciela. 

Jim budzi w czytelniku współczucie. Był człowiekiem dobrym i uczciwym, lecz nie zawsze potrafił sprostać narzuconym przez los sytuacjom życiowym. Był człowiekiem fascynującym, lecz jak większość ludzi, nie doskonałym.  
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *