Joseph Conrad – Lord Jim – Cechy charakterystyczne prozy Josepha Conrada

Cechy charakterystyczne prozy Josepha Conrada:
Sytuacja conradowska – trudna, tragiczna, graniczna sytuacja wymagająca ostatecznej decyzji. Jim zrozumiał, że zawiódł tych, którzy w niego wierzyli. Dokonuje dramatycznego wyboru, wybiera śmierć, by ocalić honor i zaświadczyć o wyznawanych ideałach.

 – absolutyzm moralny – według Conrada, wielkiego moralisty Jim nie miał innego wyjścia. Bez względu na okoliczności należy być wiernym zasadom. Proste zasady moralne jak: honor, odwaga, godność, odpowiedzialność obowiązują zawsze i wszędzie, niezależnie od miejsca i czasu i stanowią o wartości człowieka.
– akcja conradowska – akcja, która dzieje się na morzu, Conrad wiele lat spędził na morzu, dlatego akcje jego powieści najczęściej umieszczone są na morzu, a bohaterowie są z nim związani. Morze to ziemia niczyja, gdzie nie liczy się pochodzenie człowieka i obywatelstwo.
– bohater conradowski – to przede wszystkim człowiek tajemniczy, samotny, rozdarty wewnętrznie- podobnie jak bohater romantyczny, a jednocześnie wrażliwy i uczciwy. Często ponosi porażkę, z czym trudno mu się pogodzić, dręczą go wurzuty sumienia, poczucie winy i hańby. Stara się być wiernym wyznawanym zasadom, lecz nie zawsze potrafi sprostać wymaganiom stawianym przez los. Conrad nie uznaje żadnych okoliczności łagodzących, proste zasady moralne muszą być wypełnione, bo one czynią z nas prawdziwych ludzi.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *