Jarosław Iwaszkiewicz – Biografia, życiorys, twórczość

Jarosław Iwaszkiewicz – pseudonim Eleuter, poeta, prozaik, eseista, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz.

Urodził się w 1894 roku we wsi Kalnik koło Kijowa w szlacheckiej rodzinie. W roku 1912 zdał maturę w Kijowie i rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie w Kijowie oraz muzyczne w konserwatorium. W roku 1909 rozpoczął pracę jako nauczyciel domowy na polskich dworach. W latach 1916-18 był aktorem i kierownikiem literackim w kijowskim Teatrze Studya. Od roku 1918 przebywał w Warszawie. Był współtwórcą grupy poetyckiej Skamander. Był pracownikiem polskich placówek dyplomatycznych. Wiele podróżował po Europie m.in. odwiedził Włochy, Francję, Belgię i Danię. Lata okupacji spędził w Stawisku pod Warszawą, gdzie w jego domu znalazło schronienie wielu twórców. Po wojnie pozostał w kraju, współpracował z władzami i organizował życie literackie w PRL. Był redaktorem poznańskiego Życia Literackiego i Nowin Literackich, a od 1955 r. redaktorem miesięcznika Twórczość. Był laureatem licznych nagród krajowych i zagranicznych i doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego. W latach 1945-49 i 1956-80 pełnił funkcję prezesa Związku Literatów Polskich, zaś w latach 1952-80 był także posłem na sem. Zmarł w 1980 r. w Stawisku.

Strony: 1 2