Jan z Kijan – Nowy Sowiźrzał. Nauki potrzebne do rzemiosła – Interpretacja i analiza

Wiersz Jana z Kijan Nowy Sowiźrzał. Nauki potrzebne do rzemiosła przedstawia zachowanie czeladnika w warsztacie rzemieślniczym.

Wiersz ma charakter epicki.

Autor parodiuje ówczesne instrukcje wywieszone w izbach czeladnych, zgodnie z którymi powinni postępować czeladnicy i rzemieślnicy, by w ten sposób przeciwstawiali się nadmiernemu wykorzystaniu ich przez panów. Wszystko, co pan im nakaże, powinni robić mu na przekór, na opak.

Literatura sowizdrzalska często parodiowała pojęcia etyczne i estetyczne obowiązujące w danej kulturze, czego najlepszym przykładem jest Nowy Sowiźrzał. Analizując tekst wiersza można stworzyć przykładowy, Sowizdrzalski Kodeks ucznia.

1. Nigdzie miejsca długo nie zagrzewaj;

2. Leż do południa, nie wstawaj, dopóki pan cię nie obudzi;

3. Wstając, nie myj się, ani nie czesz;

4. Gdy nie każą ci rąbać drewna, to i nie chodź po wodę;

5. Jeśli już wyślą cię po wodę, uczyń im jakąś szkodę, więcej nie będą cię wysyłali np: ubrudź buty błotem;

6. Ukradnij cokolwiek panu;

7. Dokuczaj pańskim dzieciom;

8. Pokłóć się z panią, a następnie oskarż ją przed panem;

9. To co zarobisz, to przepij albo przegraj w karty.

Budowa: wiersz jest ciągły, rymy parzyste.