Pieśni – Wyraz poglądów poety zawarty w pieśniach – Jan Kochanowski

Pieśni Jana Kochanowskiego to zbiór liryków ułożonych w dwie księgi, zawierających 49 utworów. Są to wiersza o tematyce:

  • miłosnej
  • refleksyjnej
  • patriotycznej
  • religijnej
  • biesiadnej

Poeta wypowiadał się w nich na temat tego, co najbardziej w życiu cenił, co było dla niego najważniejsze. Głosił radość i pochwałę życia, zachwyt nad pięknem przyrody, wyrażał swoje refleksje o zmienności ludzkiego losu. To właśnie w pieśniach odnajdujemy renesansową postawę poety przekazującego pewne wartości moralne, którymi w życiu winien kierować się każdy człowiek. Są to przede wszystkim cnota, czyste sumienie, rozum, męstwo, służba dla ojczyzny, umiar w korzystaniu z uroków życia.

Pieśnią opisującą renesansową postawę poety jest utwór Miło szaleć, kiedy czas po temu. Zgodnie z filozofią epikurejską odnajdujemy w niej optymistyczny hymn do radości. Poeta przekonuje, że trzeba się cieszyć życiem, bawić się, jeść i pić przy stole suto zastawionym i pełnym wina Kiedy czas po temu. Należy nie przejmować się różnicami i uprzedzeniami stanowymi, najlepiej o nich zapomnieć.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *