Istota i uwarunkowania problemów społecznych w sferze pracy

Za problem społeczny uznaje się łamanie szczególnie cennych norm społecznych. Problemy społeczne możemy wskazać m.in. w sferze pracy. 

Pierwszy z poważnych problemów w sferze pracy jest bezrobocie. Oznacza ono, że część ludzi zdolnych do pracy i poszukujących jej nie znajduje zatrudnienia. Wynika to głównie z faktu rozwoju technologii, niedostosowania kwalifikacji do potrzeb rynku, zbyt niskich kwalifikacji. W efekcie obywatel nie otrzymuje stałych dochodów, obciąża również budżet państwa, nie ma szans na samorealizację.

Kolejnym, powszechnie występującym problemem w sferze pracy jest mobbing. Oznacza on działania wymierzone w stronę pracownika, polegające na jego nękaniu, zastraszaniu, co z kolei zaniża jego samoocenę, wpływa negatywnie na jego produktywność w pracy, powoduje poniżenie, ośmieszenie, a wreszcie eliminację takiej osoby. Uwarunkowania tego problemu to głównie zbyt sztywna hierarchia w organizacji, zła struktura, zbyt duża koncentracja władzy w rękach przełożonych, zły obieg informacji w organizacji czy zwykła ludzka zawiść, nieżyczliwość.

Problem społeczny w sferze pracy stanowi również dyskryminacja. Jest to nielegalne wyłączanie lub preferowanie człowieka ze względu na jego płeć, wiek, religię, pochodzenie, rasę, poglądy polityczne. Przykładowo: pracodawca pytający kobietę o plany macierzyńskie podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy wysyłanie na szkolenia tylko młodszych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.