Inny świat – Streszczenie – Gustaw Herling-Grudziński

Z kolei Marusia pewnej nocy została napadnięta i zgwałcona przez urków z brygady Gustawa. Ich przywódca, Kowal odprowadził ją później do jej baraku. Gdy następnego dnia spędziła noc na pryczy i Kowala, spowodowało to rozłam wśród urków. Kowal z obawy przed konfliktem pozwolił swoim kompanom zgwałcić dziewczynę. Po trzech dniach Marusia na własną próbę opuściła Jercewo i udała się z transportem więźniów do innego łagru. Uczucie, które czasem rodziło się między kobietą i mężczyzną nie miało szansy na przetrwanie w obozowej rzeczywistości.

Wśród skazanych znajdował się m.in. Gorcew, który pracował  lesie. Gdy w grudniu w Jercewie zatrzymał się etap z Kruglicy jeden z więźniów rozpoznał w Gorcewie pracownika charkowskiego więzienia, który prawdopodobnie był enkawudzistą i torturował przesłuchiwanych. Więźniowie w odwecie skatowali go i trafił do ambulatorium. Władze obozowe także go nie akceptowali, nie reagowali zupełnie na jego skargi. Został wysłany do pracy w lesie. Wycieńczony ciężką pracą pod koniec stycznia zemdlał na lesopowale. W czasie transportu do obozu spadł z sań i zmarł.

Więźniowie osadzeni w Jercewie zapadali na różne choroby. Przeważnie była to kurza ślepota objawiająca się wypadaniem włosów i zębów, przygnębieniem i utratą wzroku do zapadnięcia zmierzchu. Była spowodowana głównie niedoborem tłuszczu. Pewnego dnia do brygady Gustawa trafił mężczyzna, który otrzymał 10 lat łagru za celny strzał w oko Stalina na portrecie. Gdy okazało się, że cierpi na kurzą ślepotę przydzielono go do lasu. Z wycieńczenia popadł w obłęd i rzeczywiście uwierzył, że zabił Stalina. Wkrótce zmarł.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *