Inny świat – Streszczenie – Gustaw Herling-Grudziński

Akcja utworu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Inny świat obejmuje lata 1940-42. Gustaw, główny bohater i jednocześnie narrator książki, pod koniec 1940 r. przebywał w więzieniu w Witebsku. Po przeprowadzonym śledztwie został uznany za oficera polskiego na usługach wrogiego wywiadu niemieckiego (…) Jak brzmi ostatecznie akt oskarżenia? – Zamierzał przekroczyć granicę sowiecko-literwską, aby prowadzić walkę ze Związkiem Radzieckim. Otrzymał 5 lat więzienia.

W listopadzie Gustaw i inni więźniowie zostali przewiezieni do więzienia w Leningradzie, skąd czekali na transport do obozu. Pewnego dnia o północy Gustaw wyruszył pociągiem do łagru w Jercewie koło Archangielska, który był centrum tzw. kargopolskiego ośrodka przemysłu drzewnego, wybudowanego przez osadzonych w ciągu 4 lat niewolniczej pracy. Pisarz pierwsze 2 tygodnie spędził w szpitalu, po czym został skierowany do brygady tragarzy rozładowującej transporty kolejowe. Tego rodzaju praca więźnia była uznawana za rodzaj społecznego awansu.

Najciężej pracowali za rodzaj społecznego awansu. Jako pierwsi opuszczali obóz, by pokonać jeszcze długą i męczącą drogę do pracy. I jak pisze autor: (…) pracowali cały dzień pod gołym niebem, po pas zanurzeni w śniegu, przemoczeni do nitki, głodni i nieludzko zmęczeni (…). Zdolność tych więźniów do pracy wynosiła maksymalnie 2 lata, po czym trafili do trochę lżejszej pracy lub do trupiarni.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.