Ignacy Krasicki – Żona modna – Interpretacja

Satyra Ignacego Krasickiego Żona modna jest skierowana przeciwko bezmyślnym naśladowczyniom cudzoziemszczyzny. 

Utwór ma formę dialogu dwóch mężczyzn, z których jeden pan Piotr, świeżo po ślubie, narzeka na swoje małożeństwo. Trochę żałuje swej decyzji, lecz przyznaje, że skusiły go w posagu cztery wioski przyszłej żony. 

Satyra ukazuje w różnych sytuacjach modną szlachciankę, kapryśną, rozmiłowaną w zbytkach i często marnotrawiącą majątek męża. Kobieta zgodziła się zamieszkać na wsi pod warunkiem, że w ślubnym kontrakcie znajdą się zapisy pozwalające jej na bywanie w stolicy oraz prawo do rozwodu. 

Pełen humoru jest obraz przenoszącej się do domu męża młodej żony, która zabrała ze sobą wiele zbytecznych, lecz za to modnych rzeczy, śmieszne są jej miny na widok jego dworku. Szybko więc po przyjeździe zaczyna rządzić- zwalnia starą służbę, nie podoba jej się parkan, ogród oraz, że w dworku nie ma miejsca na sentymentalnene rozmyslania. Wkrótce wydaje ogromne pieniądze, by dworek przeszedł warszawskie pałace. Urządza ciągle przyjęcia i trwoni majątek na zabawach. Biedny mąż zaspokaja jej zachcianki. 

Wszystko to śmieszy, jednak satyra porusza bardzo istotną wówczas sprawę- marnotrawienia majątków i życia ponad stan co prowadziło do upadku moralnego i zaniku pdstawowych wartości oraz tradycji, zwłaszcza w sytuacji, gdy kraj podejmował próby odbudowy gospdarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.