Ignacy Krasicki – Wstęp do bajek – Interpretacja i analiza

Bajka Ignacego Krasickiego Wstęp do bajek demaskuje rzeczywistość, w ktorej przyszło poecie żyć.

Utwór ten odsłania krytyczne nastawienie Krasickiego do świata, w którym wprawdzie są ludzie dobrzy, wstrzemięźliwi, uczciwi i życzliwi, ale jest ich tak niewielu, że częściej bywają bohaterami bajek niż postaciami kształtującymi naszą rzeczywistość.

Poeta usiłuje w tym krótkim, dziesięciowersowym utworze określić rolę bajki jako gatunku. 

W pierwszej części wiersza poeta przedstawia obraz społeczeństwa, który tworzą ludzie idealni, bez wad: Był celnik, który nie kradł, szewc, który nie pijał. Jednak takie sytuacje życiowe są niemożliwe do spełnienia, są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i życiowym doświadczeniem, dlatego Krasicki nazwał je bajką. 

Dwa ostatnie wersy są zaskakującą puentą: A cóż to jest za bajka? Wszystko to być może! Prawda, jednakże ja to między bajki włożę,autor daje do zrozumienia, że świat idealny nie istnieje. Poeta sugeruje, że bajką wszystko być może, ten gatunek literacki ukazuje tematy z życia wzięte, ale wcale nie wszystko musi być prawdą. Od dawna w literaturze obnażano odwieczne słabości ludzkie, ośmieszano i krytykowano wady powszechne jak: pijaństwo szewców czy rozrzutność młodzieży, to i tak nie udało się ich wykorzenić. 

Budowa: bajka została napisana wierszem ciągłym. 
Środki artystyczne: anafora- Był
                               pytanie retoryczne- A cóż to  jest za bajka?
                               wykrzyknienie- Wszystko to być może.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.