Pewnego razu, dzieci opuściły obóz, aby móc przyjrzeć się tutejszej, afrykańskiej przyrodzie, gdyż zawsze z zachwytem podziwiały jej piękno. Staś postanowił tez iść na polowanie, gdyż zapasy mięsa wystarczyły im jedynie na dwa dni. W osadzie pozostali Kali, Mea, Nasibu, King oraz Saba, który swym szczekaniem mógł wypłoszyć zwierzęta.

Kiedy szli przez dżunglę widzieli wiele ciekawych zwierząt, podziwiali piękny śpiew małych wróbelków. Po chwili Staś oznajmił Nel, iż odprowadzi ją do obozu, gdyż sam musi iść na polowanie.

Dziewczynce nie spodobał się ten pomysł i zaczęła nalegać, że wróci sama, ponieważ jest już duża, a w dodatku słyszy ryczenie Kinga i widzi dym unoszący się z obozu. Staś się zawahał, lecz po długich prośbach pozwolił Nel wrócić samej, wiedział bowiem, iż nie sprawi jej niczym większej przyjemności, jeśli dotrze tam zdana tylko na siebie. Jeszcze raz wskazał jej drogę, a sam wskoczył w gąszcz dżungli.

Niestety, ale odszedł parę kroków i ogarnął go niepokój. Uważał, że źle postąpił pozwalając Nel iść samotnie przez nieznany i jakże niebezpieczny obszar. Lęk i strach o dziewczynkę był coraz większy, po czym zawrócił w kierunku wąwozu, przy którym zostawił małą. Wyszedł z zarośli i ujrzał tam Nel. To, co zobaczył bardzo go wystraszyło. Blada dziewczynka stała nieruchomo, a w jej kierunku czołgała się dzika bestia. Skóra jej była niczym kasztan, głowa nieduża, ale szpony szerokie i grube. Kot przyglądał się Nel, lecz jeszcze chwila i mógł ją rozszarpać. Na szczęście Staś zachował zimną krew, zdobył się na odwagę i strzelił do przeciwnika, po czym bestia runęła na ziemię.

Przez chwilę dzieci stały nieruchomo, ale chłopiec zaraz ujął małą, przytulił do siebie i razem zapłakali, iż Nel nie stała się żadna krzywda.

I tak szczęśliwie zakończyła się jedna z przygód dzieci. Z zaciekawieniem i lękiem o Nel śledziłam historię tego zdarzenia.

One Response to “Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy – wybierz jedną przygodę z lektury i opowiedz ją – Spotkanie z bestią”