Henryk Sienkiewicz – Potop – Streszczenie

Niedaleko Żywca orszak królewski zostaje zaatakowany przez niewielki patrol szwedzki. Kmicic wraz z Kiemliczami osłania króla przed atakiem Szwedów w górskim wąwozie, walcząc bardzo zaciekle. Z pomocą przychodzą góralce, rozbijając szwedzki oddział. Ciężko ranny Kmicic wyznaje królowi swoje prawdziwe nazwisko.

W całym kraju organizuje się powszechne powstanie przeciw Szwedom. Książę Janusz Radziwiłł zostaje oblężony przez wojska Sapiehy w Tykocinie. Resztkami sił broni się, bo pozostała przy nim tylko garstka szwedzkich żołnierzy. Wyczerpany chorobą, głodem i wyrzutami sumienia umiera, a Tykocin zostaje zdobyty. Panuje przekonanie, że Radziwiłła ukarał sam Bóg.

Król przybywa do Lwowa i w jednym z kościołów składa ślub, iż po zakończeniu wojny ze Szwedami postara się ulżyć doli ludu wiejskiego. Chan tatarski obiecuje Polsce 100 tysięcy ordy. W sercach Polaków wzrasta nadzieja na pokonanie Szwedów.

Z polecenia króla Kmicic wyrusza na czele oddziału tatarskiego z pomocą Sapieże. Pod Sokółką dochodzi do spotkania wojsk Bogusława Radziwiłła z wojskiem Sapiechy. Kmicic zjawia się w obozie Radziwiłła, by ratować życie Sroki. Uwalnia go, uderzając z ogromnym impetem na oddziały księcia Bogusława. W bezpośrednim starciu z Radziwiłłem pan Andrzej zostaje ranny. Tatarzy odnajdują go i odwożą do hetmana Sapiehy. Książę Bogusław zdołał uciec. Sapieha zamierza wyruszyć na pomoc hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu, zaś Kmicic ma mu towarzyszyć.

Kolejno toczy się walka o Sandomierz, Warkę, Lublin i Warszawę. Kmicic odznacza się niezwykłą odwagą i walecznością. Kmicic, mając królewskie pozwolenie rusza następnie z oddziałem na Litwę, aby prowadzić tam wojnę podjazdową ze Szwedami oraz ich sprzymierzeńcami, jak Bogusław Radziwiłł. Planuje też odbicie Oleńki więzionej przez księcia Bogusława w Taurogach. Książę chce zdobyć Oleńkę, próbuje przełamać jej opór, otaczając ją przepychem. Panna postanawia uciec do Puszczy Białowieskiej, w przyszłości zaś planuje wstąpić do klasztoru.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.